kimdir?

İzmir’de doğdu. İzmir Saint-Joseph Ortaokulu ve Saint-Michel Lisesi’ndeki eğitiminin ardından yüksek öğrenimini Montpellier 3 Üniversitesi’nde Medya&İletişim ve Görsel Sanatlar ana dallarında tamamladı. Gösteri Sanatları ve Müzik yüksek lisansının ardından, uluslararası co-tutelle doktora programına kabul edilerek, 2011 yılında Kültür İşletmeleri ve Organizasyon alanında hem Fransa’da hem de Türkiye’de doktor ünvanlarını kazandı. 

Yurtdışındayken, Uluslararası Cinemed-Akdeniz Film Festivali, Brüksel AB Film Festivalleri Koordinasyonu, !F İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali gibi kurumlar için çalıştı. Türkiye’de, on yıl boyunca uluslararası Lasalle Eğitim Vakfı Fransız Liseleri Kurumsal İletişim yöneticiliğini üstlendi. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, sanat yönetimi dersleri verdi.  Bunun yanı sıra, Refika’nın Mutfağı/Cooking New İstanbul Style, Çikolatanın Yerli Tarihi, Kim Korkar Kahveden? basım-yayın projelerini yürüttü. 

2009 yılından beri şarap ve gastronomi alanına ilgi duyan Gündoğan, WSET sertifikasyonunun ardından, Master Level Sud de France diplomasını almış ve 2018’in Eylül ayında Fransa’da Rhône bölgesindeki Wine University’den (Université du Vin) “Şarap danışmanlığı ve Somelyer” programından bölüm birincisi olarak mezun olmuştur. Ertesi yıl, aynı üniversitenin dünyadaki 10 şarap kültürü elçisinden biri seçilmiştir. 2019 yılı Ağustos ayında Montpellier’de Pantagruel Consultancy & Design isimli markasını yaratmıştır. Bu çatı altında, ekibiyle şarap kültürüne yönelik tasarımlar, bağ haritaları, eğitim materyalleri tasarlayıp üretmekte, danışmanlıklar ve şarap tadım eğitimleri vermektedir. Fransızca ve İngilizce bilmektedir. 

Gündoğan’ın; “Aradaki 7 Fark” isimli bir öykü kitabı vardır. İllüstrasyonları ve esprili anlatımıyla dünya şarap severlerinin büyük beğenisini kazanıp 25 dile çevrilen, Türkiye’de de en çok satan şarap genel kültürü kitabı olan Ophelie Neiman’ın “Le Vin C’est Pas Sorcier” eserini, “Kim Korkar Şaraptan?” ismiyle Türkçe’ye çevirmiş ve adaptasyonunu gerçekleştirmiştir.

Şimdilerde, yayınlanacak ilk romanı “Asil Küf” üzerine çalışmaktadır…

Diğer Etkinlikler & Üyelikleri:

Saint-Michel Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, İzmir SJ’liler Derneği Üyesi, Université du Vin Mezunlar Derneği Üyesi, Fütürizm Derneği üyesi.

Reklam